It is nearing Christmas time again folks and in your dream Santa pays you a visi
ID: 1462618 • Letter: I
Question
It is nearing Christmas time again folks and in your dream Santa pays you a visit and takes you out to a 'fair' where there is a large merry go round. It's been ages since you've been on one. So excited, you stand up on it grabbing a supporting pole (assume the pole is massless). Let us say that you have a mass of 60 kg and the merry go round is rotating at 0.80 rev/s about an axis through its center. As a first approximation, let us say that the merry go round is a uniform disk of mass 210 kgand radius 4.0 m and let's say that your shape can be approximated as that of a solid (not hollow) cylindrical rod of uniform density with a length of 1.68 m and a radius of 0.33 m.
If your center of mass is 2.57 m away from the edge of the disk, what is the total angular momentum of the disk+you system?
Please express your answer to 6 sig figs with units and include steps taken to reach it. All help is appreciated, I will provide feedback.
Explanation / Answer
Moment of inertia of disk = (1/2)*M*R^2
= (1/2)*210*4^2
= 1680 kg.m^2
moment of inertia of person about center of his center os mass = (1/2)*m*r^2
moment of inertia of person about center of the disk = (1/2)*m*r^2 + m*d^2 (uning prallel axis throrem)
= (1/2)*60*0.33^2 + 60*2.57^2
= 399.561 kg.m^2
Total moment of inertia of the system, I = 1680 + 399.561
= 2079.561 kg.m^2
angular speed, w = 0.8 rev/s
= 0.8*2*pi rad/s
= 5.026 rad/s
Total angular momentum of the system = I*w
= 2079.561*5.026
= 10453.0 kg.m^2/s <<<<<<<-----Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.