5. An Atwood\'s machine is shown, with m1=65 g and m2 = 35 g. The system is rele
ID: 1462211 • Letter: 5
Question
5. An Atwood's machine is shown, with m1=65 g and m2 = 35 g. The system is released from rest. The distance travelled by the first block in the first 2 seconds is: 6. A 5.0-kg can is moving horizontally at 8.0 m/s. In order to change its speed to 10.0 m/s, the net work done on the can must be: 7. A 0.20-kg particle moves along the x axis, under the influence of a conservative force. The potential energy is given by where x is in coordinate of the particle. If the particle has a speed of 11.0 mist it is at x = 1.0 m, its speed when it is at the origin is: 8. A small object slides along the frictionless loop-the-loop with a diameter of S m. What Mum speed must it have at the top of the loop in order to remain to contact with the loop?Explanation / Answer
5.
given m1 = 65 g , m2 = 35 g
in an atwood machine , acceleration of the masses is given as
a = (m1 - m2) g / (m1 + m2) where m1 > m2
a = (65 - 35) (9.8) / (65 + 35)
a = 2.94 m/s2
Vi = initial velocity = 0 m/s
t = time = 2 sec
Using the equation
d = Vi t + (0.5) a t2
d = 0 (2) + (0.5) (2.94) (2)2
d = 5.88 m
c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.