Ben is up to his old tricks again. His plushy 6 sided die (m=3grams) is still ha
ID: 1462003 • Letter: B
Question
Ben is up to his old tricks again. His plushy 6 sided die (m=3grams) is still hanging by a massless string from the rearview mirror in his car. This time, he's driving in a circle (r= 7m) in a large flat parking lot. while in this circle, the die makes an angle of 25 degrees with the vertical.
a) What is the acceleration of the plushy 6 sided die (which is the same as the car since there attached)?
b) What is the speed around the circle?
c) What is the tension in the string?
d) How crazy is Ben's driving?
Explanation / Answer
m*a = m*g*sin(theta)
a= g*sin(theta) = 9.81*sin(25) = 4.14 m/s^2
B) a = v^2/r
v = Sqrt(a*r) = Sqrt(4.14*7) = 5.38 m/s
C) T = m*g*cos(theta) = 0.003*9.81*cos(25) = 0.0266 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.