Suppose the cart has mass m = 766 g, and it strikes the clay at speed v o = 3.56
ID: 1461420 • Letter: S
Question
Suppose the cart has mass m = 766 g, and it strikes the clay at speed vo = 3.56 m/s and comes to a dead stop. Assume the track is frictionless, and the clay is crushed inward by 1.71 cm.
a) Find the magnitude of the impulse exerted by the clay on the cart.
J = __ N-s
b) Find the magnitude of the average force exerted by the clay on the cart.
HINT: Use kinematics, assuming the force is constant during the impulse!
Favg = __ N
c) Find the time it took for the cart to come to rest while in contact with the clay.
t = __ s
Explanation / Answer
a)
initial momentum of the cart = Pi = m Vo = 0.766 x 3.56 = 2.73 m/s
final momentum of cart = Pf = 0
Impulse = change in momentum = Pf - Pi = 0 - 2.73 = - 2.73 kgm/s
impulse magnitude = 2.73
b)
Vi = initial speed = 3.56 m/s
Vf = final speed = 0
a = acceleration
d = distance travelled = 1.71 cm = 0.0171 m
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a d
02 = 3.562 + 2 a (0.0171)
a = - 370.6 m/s2
force is given as
F = ma = 0.766 x 370.6 = 283.88 N
c)
Impulse = F t
2.73 = 283.88 t
t = 0.00962 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.