The sewer pipe solenoid you used in lab to measure the earth’s magnetic field ha
ID: 1461378 • Letter: T
Question
The sewer pipe solenoid you used in lab to measure the earth’s magnetic field had 79 turns wound on 79cm. It’s diameter is 4in (1in = 2.54cm).
(a)[3 pt(s) ]Compute the self-inductance.
(b)[2 pt(s) ]Compute the magnetic energy (ignoring the earth’s field) if 0.25A flows through the solenoid.
(c)[2 pt(s) ]Compute the magnetic energy density by dividing the energy by the volume of the solenoid.
(d)[1 pt(s) ]Compare the result in (c) with the result found from the formula for magnetic energy density.
Explanation / Answer
diameter, d = 4 in
= 4*2.54 cm
= 10.16 cm
= 0.1016 m
cross sectional area, A = pi*d^2/4
= pi*0.1016^2/4
= 8.11*10^-3 m^2
length of solenoid, l = 79 cm = 0.79 m
no of turns, N = 79
a) self inductance, L = mue*N^2*A/l
= 4*pi*10^-7*79^2*8.11*10^-3/0.79
= 8.05*10^-5 H
b) magnetic energy, U = 0.5*L*I^2
= 0.5*8.05*10^-5*0.25^2
= 2.51*10^-6 J
c) magnetic energy density, u = U/V
= U/(A*l)
= 2.51*10^-6/(8.11*10^-3*0.79)
= 3.92*10^-4 J/m^3
d) magnetic filed inside solenoid, B = mue*N*I/L
= 4*pi*10^-7*79*0.25/0.79
= 3.14*10^-5 T
magnetic energy density, u = B^2/(2*mue)
= (3.14*10^-5)^2/(2*4*pi*10^-7)
= 3.92*10^-4 J/m^2
both are same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.