A researcher stands at the end of a lakeside pier,4.0 m above the water surface
ID: 1461203 • Letter: A
Question
A researcher stands at the end of a lakeside pier,4.0 m above the water surface and 2d= 12 m away from a buoy floating on the lake in (Figure 1) . A rope hangs from the bottom of the buoy down into the water, with a light attached to its end. When the researcher looks at the light from a position at which his line of sight intersects the water surface exactly halfway between the pier and the buoy, the light appears to be d below the water surface.
How far under the surface is the light?
Express your answer with the appropriate units.
hlight= 4.0 m 4.0 mExplanation / Answer
from the figure
angle of refraction, theta_r = tan^-1(6/4)
= 56.3 degrees
Let theta_i is the angle of incidense.
n1 = 1.33( for water)
n2 = 1 (for air)
Apply, Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(theta_i) = sin(theta_r)*n2/n1
= sin(56.3)*1/1.33
= 0.6256
theta_i = sin^-1(0.6256)
= 38.73 degrees
Let h is the actula depth
tan(38.72) = d/h
h = d/tan(38.72)
= 6/tan(38.72)
= 7.48 m <<<<<<<--------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.