A spider spins a fine thread of spider silk between two posts a distance L 0 apa
ID: 1460548 • Letter: A
Question
A spider spins a fine thread of spider silk between two posts a distance L0 apart. The thread has a diameter of d = 5 × 10-6 m and an equilibrium length of L0. When the spider (with mass m = 2 milligram) hangs from the center of the thread, the thread sags and stretches to support the weight of the spider, making an angle of ? = 10° below the horizontal, as shown.
a) Why must the thread sag when the spider hangs motionless from it?
b) Calculate the tensile strain ? in the thread and the Young’s modulus Y for the silk.
Explanation / Answer
Part A
thread sag because weight of spider creates tension in the thread and which increase the length of thread. due to elasticity of thread it sags.
Part B
By figure new length of half thread = Lo/2 cos (theta) = 0.5077Lo
so strain
= 0.5077Lo-0.5Lo /( Lo/2)
= 0.0154
youngs modolus Y = stress/strain
Y = F/A /
Y = (mgcos 10 /piR^2)/
Y = (2*10^-6 *9.81*cos10/3.14*2.5*10^-6*2.5*10^-6)/ 0.0154
Y = 6.39x10^6 N/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.