Do not just write an answer, please explain why and how you got it, thank you in
ID: 1460492 • Letter: D
Question
Do not just write an answer, please explain why and how you got it, thank you in forward!
The diagram below depicts an RC-circuit where C = 1.75 mF, R1 = 5.5 ohm, and R2 = 8.5 ohm. The resistors and capacitors are connected to an AC power supply of peak voltage V0 = 12.00 Volts and frequency f = 2.00 Hz. What is total impedance of the combination of the resistors and capacitor? If we replace the capacitor with a larger one, will the RMS current through the circuit go up, go down, or stay the same? A. The RMS current will go down. B. The RMS current will go up. C. The RMS current will stay the same.Explanation / Answer
your 1st part is correct
2nd part:
Capcitor is replaced with larger one
Larger capacitor implies large capacitance
Capacitive resiatance, XC = 1/(2*pi*f*C)
Since C became large, XC will become small.
Since XC became small, net impedance in the circuit will become small.
Since impedance became small, current will become large
Answer: The RMS current will grow up
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.