A small power plant produces a voltage of 6.0 kV and 150 A. The voltage is stepp
ID: 1460469 • Letter: A
Question
A small power plant produces a voltage of 6.0 kV and 150 A. The voltage is stepped up to 240 kV by a transformer before it is transmitted to a substation. The resistance of the transmission line between the power plant and the substation is 75 W. Assume the transformer has 120 turns in the secondary coil. A. Determine the number of turns in the secondary coil and the current in the transmission line. B. What percentage of the power produced at the power plant is lost in transmission to the substation?
Explanation / Answer
Ip/Is = Vs/Vp
Is = Ip*Vp/Vs
Is = 150 * 6 * 10^3 / 240 * 10^3
Is = 3.75 A
part b )
Ploss = I^2*R = (3.75)^2 * 75 = 1054.6875 = 1055 W = 1.055 kW
Pproduced = VI = 6 * 150 = 900 kV
%loss = 1/900 * 100 = 0.11 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.