Looking for help with number 4 its a 2 part question. Thanks. 4. A mass m0 is su
ID: 1460319 • Letter: L
Question
Looking for help with number 4 its a 2 part question. Thanks.
4. A mass m0 is suspended from a spring with spring constant k0. The mass is pulled down a distance of 5 centimeters from its equilibrium position and then released, so that it exhibits simple harmonic motion. The period of oscillation is 4 seconds. i. Suppose a second experiment has an identical spring, a mass 2m0(i.e.. twice the mass) and it is pulled down a distance of 12 centimeters from its equilibrium position and released. What is the period of oscillation for this experiment? Explain how you determined your answer. ii. A third experiment has a mass 2m0 and a spring constant 2k0. If this mass is pulled down 5 centimeters and released, what is period of oscillation? Explain your reasoning.Explanation / Answer
time period of a spring = T = 2*pi*sqrt(m/k)
T = 4 s
(i)
mass m' = 2m
T' = 2*pi*sqrt(m'/k)
T' = 2*pi*sqrt(2m/k) = T*sqrt2 = 1.414*4 = 5.656 s
(ii)
T" = 2*pi*sqrt(m"/k") = 2*pi*sqrt(2m/2k) = T = 4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.