You swing a 3.25 kg bucket of water in a vertical circle of radius 0.950 m. At t
ID: 1460246 • Letter: Y
Question
You swing a 3.25 kg bucket of water in a vertical circle of radius 0.950 m. At the top of the circle the speed is 3.23 m/s, at the bottom of the circle its speed is 6.91 m/s. 1. Express the angular speeds in rad/s at the top and bottom. 2. Find the tension in the rope tied to the bucket at the top of the circle. 3. Find the tension in the rope tied to the bucket at the bottom of the circle. 4. What minimum speed at the top of the arc must be necessary to complete the circle without spilling any water?Explanation / Answer
1)at top
v=wr
w=3.23/0.950=3.4 rad/sec
at bottom
w=6.91/0.950=7.2736 rad/sec
2)tension at top
T=mv2/r-w=3.25((3.23)2/0.950 -9.8))
T=3.8415N
3)tension at bottom
T=mv2/r+w
T=195.198N
4)minimum speed less than 3.4 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.