Question 6(0.5 points) A skier with a mass of 60.8 kg is sliding down a 24.6 deg
ID: 1459889 • Letter: Q
Question
Question 6(0.5 points) A skier with a mass of 60.8 kg is sliding down a 24.6 degree snowy slope. Find the coefficient of kinetic friction for the skier if friction is known to be 42.0 N. g= 10 m/s^2 Question 7(1 point) A stone is thrown straight downward with initial speed of 8.1 m/s from a height of 62 m. What Is the time it takes to reach the ground? Question 8 You throw a stone vertically upward from the roof of a building with a velocity of 52 m/s and lands the ground after 11.0 sec. What is the height of the building? Assume g = 10 m/s^2Explanation / Answer
6. use coefficient of frction u = F/mg sin theta
u = 42/(60.8 * 9.8*24.6)
u = 0.169
-------------------------------
7. use the kinematic eqn
H = ut + 0.5 gt^2
62 = 8.1t + 4.9 t^2
t = 2.82 secs
------------------------------------
8.
H = ut - 0.5 gt^2
H = 52 * 11 - (0.5 * 9.8 * 11^2)
H = 21 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.