You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Prev
ID: 1459271 • Letter: Y
Question
You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Previous sections of the ride give the train a speed of 13.1 m/s at the top of the incline, which is 36.7 m above the ground. As any good engineer would, you begin your design with safety in mind. Your local government's safety regulations state that the riders' centripetal acceleration should be no more than n = 1.77 g at the top of the hump and no more than N = 5.53 g at the bottom of the loop. For this initial phase of your design, you decide to ignore the effects of friction and air resistance.
A- What is the minimum radius you can use for the semi-circular hump?
B- What is the minimum radius you can use for the vertical loop?
You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Previous sections of the ride give the train a speed of 13.1 m/s at the top of the incline, which is 36.7 m above the ground. As any good ineer would, you begin your design with safety in mind. Your local government's safety regulations state that the riders centripetal acceleration should be no more than n = 1.77 g at the top of the hump and no more than N- 5.53 g at the bottom of the loop. For this initial phase of your design, you decide to ignore the effects of friction and air resistance. What is the minimum radius you can use for the semi-circular hump? What is the minimum radius you can use for the vertical loop? Number Number loop 36.7 m Roop Riu mp figure not to scale Previous Check Answer Next Next 91 Ext nswerExplanation / Answer
Using conservation of energy between the top most point and the hump, we have
mgh1+0.5mv1^2=mgh2+0.5mv2^2
gh1+0.5v1^2=gh2+0.5v2^2
Taking g=9.8m/s^2, we have
9.8*36.7+0.5*13.1*13.1=9.8*R+0.5v2^2
445.46=9.8R+0.5v2^2---------------------------(i)
Maximum acceleration v2^2/R =1.77g
v2^2=1.77Rg--------------(ii)
Substituting in (i), we have
455.46=27.14R
Rhump=R=16.17m
Similarly for loop we have
455.46=0.5v2^2
and v2^2=5.53gr
rloop=r=16.8m
445.46=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.