A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede\'s principle of
ID: 1459161 • Letter: A
Question
A student in an undergraduate physics lab is studying Archimede's principle of bouyancy. The student is given a brass cylinder and using a triple beam balance finds the mass ta be 3.21 kg. The density of this particular alloy of brass is 8.26 g/cm^3. The student lies a massless string to one end of the cylinder and submerges it into a tank of water where there is an apparent reduction in the weight of the cylinder. With this information, calculate the volume of the cylinder and the tension in the string when it was submerged In the tank of water. The density of water is 1.00 g/cm^3 and the acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2.Explanation / Answer
the formula for Volume of cylinder is
V = Mass/Density = 3.21/(8.26*103) = 0.389*10-3m^3 = 389 cm^3
Buoyant force = (1*103)*(0.389*10-3)*9.81 = 3.81N
Tension in string = Weight - Buoyant force
T = 3.21*9.81 - 3.81
T = 27.6801 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.