WigglyTuff is standing near one end of a L = 2.7-m long diving board with mass M
ID: 1458658 • Letter: W
Question
WigglyTuff is standing near one end of a L = 2.7-m long diving board with mass M = 20 kg as shown in the figure. The other end of the board is bolted to the ladder at two points a distance a = 0.46 m apart as shown. The bolt on the left is pulling downward on the board with a force magnitude FL = 64.5 N. The force exerted by the other bolt is unknown. The board is also supported a distance d = 0.89 m from the right end by a spring that is pushing upward with a force of magnitude Fs = 422.6 N. How far is Wigglytuff's CM from the left end of the board if his mass is m = 5.6 kg? x = m
Explanation / Answer
in equilbrium net torque = 0
net torque about the right end = 0
Fs*d = FL*a + m*g*(L-x)
422.6*0.89 = (64.5*0.46)+(20*9.8*(2.7-x)
x = 0.93 m <<---------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.