A particular satellite was placed in a circular orbit about 268 mi above earth.
ID: 1457877 • Letter: A
Question
A particular satellite was placed in a circular orbit about 268 mi above earth. Determine the orbital speed of the satellite. m/s Determine the time required for one complete revolution. Suppose a 1,700-kg car passes over a bump in a roadway that follows the arc of a circle of radius 26.0 m as in the figure below. What force does the road exert on the car as the car passes the highest point of the bump if the car travels at m/s^2 (neglect any friction that may occur) magnitude kN direction What is the maximum speed the car can have losing contact with the road as it passes this highest point?Explanation / Answer
12
a) height of the satellite h = 268 miles = 268*1.6 = 428.8 km from the surface of earth
formula is V= sqrt(GM/R+h)
= sqrt(6.67*10^-11*6*10^24 /(6.38*10^6 + 0.428*10^6))
=7667.058 m/s
b) time period is T = 2*pi*sqrt(R^3/G*M)
T = 2*3.14*sqrt((6.808*10^6)^3/(6.67*10^-11*6*10^24)) = 5576.355 s
= 5576.35/86400 = 0.06454 days
13. a) car mass 1700 kg, radius 26 m
v =9.05 m/s
here Fc = mg - N
N= mg- mv^2/r
N = mg- mv^2 /r = 1700*9.8 - (1700*9.05^2 / 26) =16660- 5355.163 N
= 11304.837 N
b) The car will just begin to leave the road when the normal force becomes zero, so:
0 = m(g - v²/r)
v² / r = g
v = gr = sqrt(9.8*26)
= 15.9624 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.