A particle moves parallel to the x-axis. the net force on the particle increases
ID: 1457827 • Letter: A
Question
A particle moves parallel to the x-axis. the net force on the particle increases with x according to the formula Fx=(260N/m)x, where the force is in newtons when x is in meters. ow much work does this force do on the particle as t moves from x=0 to x= 0.50m? A particle moves parallel to the x-axis. the net force on the particle increases with x according to the formula Fx=(260N/m)x, where the force is in newtons when x is in meters. ow much work does this force do on the particle as t moves from x=0 to x= 0.50m? A particle moves parallel to the x-axis. the net force on the particle increases with x according to the formula Fx=(260N/m)x, where the force is in newtons when x is in meters. ow much work does this force do on the particle as t moves from x=0 to x= 0.50m?Explanation / Answer
by the definition of work done
W= F.S
Fx = (260 N/m) x
now work done in moving particle from x=0 to x=0.5 m is
W = 260*(0.5 -0)= 130 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.