Four particles, each of mass 0.20 kg, are placed at the vertices of a square wit
ID: 1457385 • Letter: F
Question
Four particles, each of mass 0.20 kg, are placed at the vertices of a square with sides of length 0.56 m. The particles are connected by rods of negligible mass. This rigid body can rotate in a vertical plane about a horizontal axis A that passes through one of the particles. The body is released from rest with rod AB horizontal, as shown in the figure. (a) What is the rotational inertia of the body about axis A? (b) What is the angular speed of the body about axis A at the instant rod AB swings through the vertical position?
Explanation / Answer
The moment of intertia (or the rotational inertia) is
So: I = 0.2 *0.562 + 0.2 *0.562 + 0.2 * 0.7922 = 0.251 kg m2
The square loses potential energy as it drops, and gains KE.
So lost PE is 2mgh = 2 * 0.2 *9.8 * 1.12 = 4.39 Joules
So this must be the KE when AB is vertical. We know
KE = (1/2) I 2 or
2 = 2 K / I = 2 * 4.39 / 0.251=35
so = 5.92 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.