A coil 3.65 cm radius, containing 540 turns, is placed in a uniform magnetic fie
ID: 1456526 • Letter: A
Question
A coil 3.65 cm radius, containing 540 turns, is placed in a uniform magnetic field that varies with time according to B=( 1.20×102 T/s )t+(2.80×105 T/s4 )t4. The coil is connected to a 660- resistor, and its plane is perpendicular to the magnetic field. You can ignore the resistance of the coil.
Find the magnitude of the induced emf in the coil as a function of time.
Find the magnitude of the induced emf in the coil as a function of time.
Possible Choices
E= 8.63×103 V +( 2.53×104 V/s3 )t3
What is the current in the resistor at time t0 = 4.90 s ?
E= 8.63×103 V +( 8.06×105 V/s3 )t3 E= 2.71×102 V +( 6.33×105 V/s3 )t3 E= 2.71×102 V +( 2.53×104 V/s3 )t3E= 8.63×103 V +( 2.53×104 V/s3 )t3
Explanation / Answer
given
r = 3.65 cm = 0.0365 m
N = 540 turns
B = 0.012*t + 2.8*10^-5 t^4
R = 660 ohms
area of the loop, A = pi*r^2
= pi*0.0365^2
= 4.185*10^-3 m^2
induced emf = N*A*dB/dt
= 540*(4.185*10^-3)*(0.012 + 2.8*10^-5*4*t^3)
= 2.26*(0.012 + 2.8*10^-5*4*t^3)
= 2.71*10^-2 + 2.53*10^-4 t^3
so, Option 3) E= 2.71×102 V +( 2.53×104 V/s3 )t3 is the correct answer.
at t = 4.9 s
induced emf = 2.71*10^-2 + 2.53*10^-4*(4.9)^3
= 0.0568 Volts
induced current = induced emf/R
= 0.0568/660
= 9.5*10^-5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.