5. A water supply line into a building has a radius of 3.00 cm. On the 2nd floor
ID: 1456307 • Letter: 5
Question
5. A water supply line into a building has a radius of 3.00 cm. On the 2nd floor 5.00 meters above the water supply line, is a faucet with a 1.00 cm radius outlet, water exits the tap with a speed of 5.00 × 10 i m's and 1.00 atm internal pressure. a. What is the speed of the water in the supply line? (3 points) 2 , b. What is the pressure of the water in the supply line? (4 points) How long would it take to fill a 25.0 L container held under the faucet? (3 points) c. 159J SY 1O' Nowtons/meter is suspended vertically from a hook. A mass of 2.Explanation / Answer
As you made some parts we will focus in part c
This is an exercise of fluid mechanics and correctly using the expression for this flow
v A = cte
Product units of speed by area is m³/s
We calculate the FLOW
A = r2
A = 0.012
A = 3.14 10-4 m²
v A = 5 10-1 3.14 10-4
vA = 1.5708 10-4m³/s
We reduce the volume to m³
1 m³ = 1000 liter
V = 25.0 L (1 m³/1000 L) = 25 10-3m³
We use a ratio of proportions
1.5708 10-4m³ ------- 1 s
25 10-3 m³ ------- t
t = 25 10-31 /1.5708 10-4
t = 159.15 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.