A double slit experiment is set up using red light (lambda = 704 nm). A first or
ID: 1456278 • Letter: A
Question
A double slit experiment is set up using red light (lambda = 704 nm). A first order bright fringe is seen at a given location on a screen. What wavelength of visible light (between 380 nm and 750 nm) would produce a dark fringe at the identical location on the screen? lambda = A new experiment is created with the screen at a distance of 1.8 m from the slits (with spacing 0.11 mm). What is the distance between the second order bright fringe of light with lambda = 692 nm and the third order bright fringe of light with A = 405 nm? (Give the absolute value of the smallest possible distance between these two fringes: the distance between bright fringes on the same side of the central bright fringe.) |x| =Explanation / Answer
part a )
dsintheta = m*lambda
m =1
dsintheta = lambda = 704 nm
now given
it is equal to dark fringes
704nm = (m+1/2)*lambda
m = 0
lambda = 1408 nm
m = 1
lambda = 469.33
if m = 2
lambda = 281.6
so m = 1 will produce dark fringes
lambda = 469.33 nm
part 2 )
d*y/D = m*lambda
y = m*lambda*D/d
for second order
y = 2 * 692 * 10^-9 * 1.8 / 0.11 x 10^-3
y = 0.022647272 m
for m = 3 and lambda = 405 nm
y = 0.019881818
|dx| = 2.76545 x 10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.