Thomas the tank Engine Calvin has constructed a track for his toy train, as show
ID: 1456200 • Letter: T
Question
Thomas the tank Engine Calvin has constructed a track for his toy train, as shown in the figure below. The train has mass of 0.2 kg. The upper part of the track is h = 0.1 m above the floor. Assume the track is frictionless. The train is initially at rest on the upper part of the track. Calvin pushes it 0.3 m horizontally. In order to get the train moving with a velocity of 1.5 m/s, how much force much must he apply? The train, now with velocity 1.5 m/s, then rolls down the slope to the lower section of track. Once it reaches the floor, what is the train's new velocity?Explanation / Answer
intial PE = mgh = 0.2 * 9.8 * 0.1 + 0.5 mv^2
PE = E = 0.196 + 0.5 * 0.2* 1.5^2
now from Work eenrgy theoren
W = Fs = 0.421
Force F = 0.421/0.3
F = 1.403 N
------------------------
change in KE = PE
0.5 m *(Vf^2 - Vi^2) = 0.196
0.5* 0.2 * (1.5^2 - V^2) = 0.196
v = 1.5 + 0.538 = 2.038 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.