The nearest star beyond our solar system is about 4 light years away. A spaceshi
ID: 1455835 • Letter: T
Question
The nearest star beyond our solar system is about 4 light years away. A spaceship can get to the star in 5 years, as measured on Earth.
Part A
How long would the ship's pilot judge the journey to take?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How far from Earth would the pilot find the star to be?
Express your answer using two significant figures.
The nearest star beyond our solar system is about 4 light years away. A spaceship can get to the star in 5 years, as measured on Earth.
Part A
How long would the ship's pilot judge the journey to take?
Express your answer using two significant figures.
t = ySubmitMy AnswersGive Up
Part B
How far from Earth would the pilot find the star to be?
Express your answer using two significant figures.
x = lyExplanation / Answer
distance of the star from the earth is 4 light years = 4*3*10^8*365*24*60*60= 3.78432*10^16 m = 3.78432*10^13 km
time taken to reach the star is t = 5 years = 5*365*24*60*60 = 157680000 s
now velocity of the space ship from earth is v = 3.78432*10^16/157680000 =240000000 m/s= 24000 km/s
now journey time T'= T_0*gamma , gamma = 1/(sqrt(1-v^2/c^2)) = 1/ sqrt((1-(24000000^2/(3*10^8)^2)))
= 1.00321
a) T' = T_0*gamma
= 157680000*1.00321=158186152.80 s= 5.01 y
b) distance of the solar system is L'= Lo*gamma= 3.78432*10^16*1.00321= 3.7964676672*10^16 m = 4.01 ly
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.