?The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.21 kg and radiu
ID: 1455746 • Letter: #
Question
?The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.21 kg and radius R = 0.15 m) and a thin radial rod (of length L = 2R and also of mass m = 0.21 kg). The assembly is upright, but we nudge it so that it rotates around a horizontal axis in the plane of the rod and hoop, through the lower end of the rod. Assuming that the energy given to the assembly in the nudge is negligible, what is the assembly's angular speed about the rotation axis when it passes through the upside-down (inverted) orientation?
Hoop Rod Rotation axisExplanation / Answer
here
the position of the center of mass
yc = my + my / (m + m)
yc = m * R + m * 3R / (m + m)
yc = 2 * R
then the rotational inertia of the rigid assembly about a horizontal axis in the plane of the rod and hoop through the low end of the rod
I = Irood + Ihoop
I = (1/3) * m * (2R)^2 + ( 0.5 * m * R^2 + m * (3R)^2)
put the value of R = 0.15 m
I = 0.244 m
from the conservation law of mechanical energy
M * g * yc = 0.5 * I * w^2
w = sqrt( 2 * ( m + m) * g * 4 *R / I)
w = sqrt( ( 2 * 2 * 9.8 * 4 * 0.15 / (0.224)) = 9.82 rad/s
angular speed is 9.82 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.