Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very long solenoid with a circular cross section and radius r 1 = 1.80 cm with

ID: 1455715 • Letter: A

Question

A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 1.80 cm with ns= 120 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 4.10 cm and Nc= 38 turns.

If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.10 A over a time interval of 50.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?

What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?

Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 2.70 A over a time interval of 26.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing?

A very long solenoid with a circular cross section and radius r1= 1.80 cm with ns= 120 turns/cm lies inside a short coil of radius r2= 4.10 cm and Nc= 38 turns.

If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.10 A over a time interval of 50.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?

What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?

Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 2.70 A over a time interval of 26.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing?

Explanation / Answer

The mutual inductance = o*A1*ns*Nc = (note convert ns to turns per meter)

o**0.0180^2*12000*38 = 5.8267x10^-4

so emf = M*di/dt = 5.8267x10^-4*2.10/0.050 = 5.84x10^-3V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote