The Great Sandini is a 60-kg circus performer who is shot from a cannon (actuall
ID: 1455537 • Letter: T
Question
The Great Sandini is a 60-kg circus performer who is shot from a cannon (actually a spring gun). You don’t find many men of his caliber, so you help him design a new gun. This new gun has a very large spring with a very small mass and a force constant of 1100 N>m that he will compress with a force of 4400 N. The inside of the gun barrel is coated with Teflon, so the average friction force will be only 40 N during the 4.0 m he moves in the barrel. At what speed will he emerge from the end of the barrel, 2.5 m above his initial rest position?
Explanation / Answer
Given
Mass of the performer m = 60 kg
Spring constant k =1100 N/m
Force of compression Fc = 4400 N
Force of friction Fr = 40 N
Length of the barrel L = 4.0 m
Emerging height h = 2.5 m
Solution
Compression length of spring
Fc = kx
x = Fc/k
x = 4400/1100
x = 4 m
Energy provided by spring
ES = ½ kx2
ES = ½ x 1100 x 42
ES = 8800 J
Work done against friction
Wf = Fr x L
Wf = 40 x 4
Wf = 160 J
Work done against gravity
Wg = mgh
Wg = 60 x 9.8 x 2.5
Wg = 1470 j
Net kinetic energy
E = Es – Wf – Wg
E = 8800 – 160 – 1470
E = 7170 J
½ mv2 = 7170
mv2 = 14340
v2 = 14340/60
v = 15.46 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.