4/5/2016 11:00 PM A 25/100 4/5/2016 08:13 PM Gradebook Print Calculator Periodic
ID: 1455526 • Letter: 4
Question
4/5/2016 11:00 PM A 25/100 4/5/2016 08:13 PM Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 8 of 16 Map pling A uniform rod is set up so that it can rotate about a perpendicular axis at one of its ends. The length and mass of the rod are 0.703 m and 1.27 kg. What constant-magnitude force acting at the other end of the rod perpendicularly both to the rod and to the axis will accelerate the rod from rest to an angular speed of6.37 rad/s in 8.47 s? Number O Previous ® Give Up & View Solution Check Answer Next H Ext HintExplanation / Answer
here
the torque on the rod is T = I * alpha
I = moment of inertia
alpha = angular acceleration
I = m * L^2 / 3
I = 1.27 * 0.703^2 / 3 = 0.2092 kg m^2
then by using first equation of motion
w = w0 + alpha * t
6.37 = 0 + alpha * 8.47
alpha = 0.752 rad/s^2
put values in the formula of torque
T = 0.2092 * 0.752 = 0.157 Nm
then
T = F * L
F = 0.157 / 0.703 = 0.223 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.