24,37 PART A (has right ANSWER) An insect 3.75 mm tall is placed 25.0 cm to the
ID: 1455154 • Letter: 2
Question
24,37 PART A (has right ANSWER) An insect 3.75 mm tall is placed 25.0 cm to the left of a thin planoconvex lens. The left surface of this lens is flat, the right surface has a radius of curvature of magnitude 12.2 cm , and the index of refraction of the lens material is 1.70. Part A Calculate the location of the image this lens forms of the insect. s = 57.5 cm S
Part B Calculate the size of the image. |y| = 8.63 mm
Part C Is the image real or virtual? erect or inverted? The image is real and inverted .
Part D Repeat part A if the lens is reversed. s = m cm SubmitMy AnswersGive Up Part E Repeat part B if the lens is reversed. |y| = m mm
NEED ANSER TO D AND E
Part E
Repeat part B if the lens is reversed.
|y| = mmExplanation / Answer
According to the question provided we know that
D) 1/f = ( n -1 ) * ( 1/r1 - 1/r2 )
1/f = ( 1.70 - 1) * ( 1/0 - 1/ 12.2 )
f = 17.4307 cm
d(i) = ( 1/f - 1/d(o) ) ^-1 = ( 1/17.4307 - 1/25 ) = 0.5757 m ==============ANSWER)
h(I) = - d(i) / d(o) * ( h (o) ) = ( -0.5757 m / 0.25 m ) * ( 3.75 mm ) = 8.63 mm =====ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.