An ideal transformer has a primary coil with 250 turns and a secondary coil with
ID: 1454895 • Letter: A
Question
An ideal transformer has a primary coil with 250 turns and a secondary coil with 1500 turns.
(a) Is the transformer a step-up or step-down transformer.
(b) If the primary side of the transformer is attached to the wall outlet with Vrms = 120 V, then what is the rms voltage across the secondary coil?
(c) If an average power of 750 W is provided to the device attached to the secondary coil, then what is the rms current in the secondary coil?
(d) What rms current in the primary coil?
(e) What is the average power provided to the primary coil.
Explanation / Answer
Given
N1 = 250
N2 = 1500
a) for N2 > N1 the transformer is step -up
b)
V1 / V2 = N1 / N2
120 / V2 = 250/1500
V2 = 720 V
c)
power P = V2 * Irms
Irms = 750/720
Irms = 1.04 A
d)
let I is the current in promary coil
N2 / N1 = I / Irms
1500/250 = I / 1.04
I = 6.25 A
e)
power in primary coil
P1 = V1 * I
P1 = 120 * 6.25
P1 = 750 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.