A resistor R = 15 ft is connected to an AC voltage supply with a frequency f = 0
ID: 1454823 • Letter: A
Question
A resistor R = 15 ft is connected to an AC voltage supply with a frequency f = 0.25 Hz and rms voltage V_rms = 6V. A) Calculate the squareroot-mean-squared current I_rms. B) Calculate the peak voltage and current V_R and I_R. C) What is the period of oscillation? D) Calculate the average power dissipated by the resistor P_R E) On the left graph, draw the instantaneous voltage V_R(t) and current i_R(t), beginning with both at the maximum values at 0 s (from the left). F) On the right graph, draw the instantaneous power loss P_R(t), and indicate the average power P_R with a horizontal line.Explanation / Answer
a)
Irms=Vrms/R =6/15
Irms=0.4 A
b)
Peak Voltage
VP=sqrt[2]*Vrms=8.485 Volts
Peak current
IP=sqrt[2]*Irms=0.567 A
c)
Time period
T=1/f =1/0.25
T=4 s
d)
Average power
Pav=Irms2R=0.42*15
Pav=2.4 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.