With a 1500 M resistor across its terminals, the terminal voltage of a certain b
ID: 1454805 • Letter: W
Question
With a 1500 M resistor across its terminals, the terminal voltage of a certain battery is 2.60 V . With only a 5.11 resistor across its terminals, the terminal voltage is 1.80 V .
Part A
Find the internal emf of this battery.
Express your answer in volts to three significant figures.
part B
Find the internal resistance of this battery.
Express your answer in ohms to three significant figures.
Part C
What would be the terminal voltage if the 5.11 resistor were replaced by a 7.11 resistor?
Express your answer in volts to three significant figures.
Explanation / Answer
A) terminal voltage = E - Ir
where E = emf of battert, I = current in battery , r = internal resistor.
and I = E / (r + R)
V = E - (E/(r + R))r
V = (Er + ER - Er) / (r + R)
Vr + VR = ER
ER - Vr = VR
1500 x 10^6 E - 2.60r = 2.60 x 1500 x 10^6
1500 x 10^6 E - 2.60r = 3900 x 10^6 .......(i)
5.11E - 1.80r = 1.80 x 5.11
5.11E - 1.80r = 9.198 ......(ii)
solving,
E = 2.60 volt ........Ans(A)
r = 2.27 ohm /..........Ans(B)
C) now R = 7.11 ohm
ER - Vr = VR
2.60 x 7.11 - V(2.27) = V(7.11)
V = 1.97 volt ...........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.