50. Multiple-Concept Example 7 explores the approach taken in problems such as t
ID: 1454315 • Letter: 5
Question
50. Multiple-Concept Example 7 explores the approach taken in problems such as this one. The blades of a ceiling fan have a radius of 0.380 m and are rotating about a fixed axis with an angular velocity of +1.50 rad/s. When the switch on the fan is turned to a higher speed, the blades acquire an angular acceleration of +2.00 rad/s. After 0.500 s has elapsed since the switch was reset, what is (a) the total accelera- tion (in m/s) of a point on the tip of a blade and (b) the angle between the total acceleration a and the centripetal acceleration ae? (See Figure 8.12b.)Explanation / Answer
Here ,
radius , r = 0.380 m
angular velocity , w = 1.50 rad/s
angular acceleration ,alpha = 2 rad/s^2
after the time 0.5 s
for the final angular velocity
wf = wi + alpha * t
wf = 1.50 + 2 * 1
wf = 2.5 rad/s
centripetal acceleratio , ac = wf^2 * r
ac = 2.5^2 * 0.380 m/s^2
ac = 2.375 m/s^2
for tangential acceleration
at = alpha * r
at = 1.5 * 0.380
at = 0.57 m/s^2
a) for the total acceleration = sqrt(at^2 + ac^2)
total acceleration = sqrt(2.375^2 + 0.57^2)
total acceleration = 2.44 m/s^2
b)
angle =arctan(at/acceleration)
angle = arctan(0.57/2.44)
angle = 13.14 degree
the angle of total acceleration with centripetal acceleration is 13.14 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.