Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.90 m lo
ID: 1454270 • Letter: T
Question
Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.90 m long. One person lifts at one end with a force of 390 N , and the other lifts the opposite end with a force of 650 N .
A) What is the weight of the motor?
B) Where along the board is its center of gravity located?
C) Suppose the board is not light but weighs 190 N , with its center of gravity at its center, and the two people each exert the same forces as before. What is the weight of the motor in this case?
D) Where is its center of gravity located?
Explanation / Answer
Here ,
L = 2.90 m
F1 = 390 N
F2 = 650 N
a)
weight of motor = F1 + F2
weight of motor = 390 + 650
weight of motor = 1040 N
b)
let the distance of centre of gravity is at x from one person
x = (390 * 0 + 650 * 2.90)/1040
x = 1.81 m
the centre of gravity is located at 1.81 m
c)
in this case ,
let the weight of motor is W
W + 190 = 390 + 650
W = 850 N
the weight of the motor in this case is 850 N
d)
for the centre of gravity located
x = (1.81 * 850 + 2.90/2 * 190)/(1040)
x = 1.744 m
the centre of gravity is located is 1.744 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.