Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 55-kg teenager at a water park slides down a long, winding waterslide of varyi

ID: 1454074 • Letter: A

Question

A 55-kg teenager at a water park slides down a long, winding waterslide of varying slope. The slide has a height difference of 17 m (roughly four stories) from start to finish. The teenager takes a running start, launching himself with an initial speed of 3.5 m/s. If the slide were frictionless, find both the teenager's kinetic energy and speed at the end (bottom) of the slide. Show your work completely. Suppose that, despite all the attempts to minimize friction with rushing water, there still remains substantial friction between the teenager and the slide, and he arrives at the end of the slide with a speed of 65 m/s instead of the speed you found above in part (a). What percentage of the teenager s initial mechanical energy was dissipated by friction on his way down Assume zero gravitational potential energy at the bottom of the slide. Show your work completely.

Explanation / Answer

using energy conservation

Ui = Uf

mgh + 1/2 * mv1^2 = 1/2*mv2^2

h = 17 m

v1 = 3.5 m/s

2gh + v1^2 = v2^2

v2 = sqrt(2gh+v1^2)

v2 = 18.586 m/s

part b )

initial mechanical energy = mgh + mv1^2/2

= 55 * 9.8 * 17 + 55 * 3.5^2/2 = 9499.875 J

at bottom he has only kinetic energy

E = mv^2/2

v = 6.5 m/s

E = 1161.875 J

loss = 1161.875 - 9499.875/9499.875

loss = 87.77 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote