A trombone being played very loudly at a distance of 3 m is producing a measured
ID: 1453671 • Letter: A
Question
A trombone being played very loudly at a distance of 3 m is producing a measured sound level of 97 dB. Aviolin being played loudly at the same distance is producing a measured sound level of 80 dB.
(a) How many violins would need to play together to match the measured sound level of the trombone?
(b) The sound produced by the trombone is mostly in the lower range of audible frequencies, while thatproduced by the violin is mostly is the middle range. Would the number of violins required to match thesubjective loudness of the trombone be greater or smaller than the number you calculated in part (a)?
Explanation / Answer
level of trombone B1 = 97 dB
B1 = 10*log(Io/I1)
I1 = 10^9.7*10^-12
I1 = 0.00501 W/m^2
level of violin = B2 = 80 dB
B2 = 10*log(Io/I2)
I2 = 10^8*10^-12
I1/I2 = 0.00501/10^-4 W/m^2
I1 = 50*I2
50 violins are required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.