The circuit In the figure below contains two resistors, R_1 = 1.50 kohm and R_2
ID: 1453418 • Letter: T
Question
The circuit In the figure below contains two resistors, R_1 = 1.50 kohm and R_2 = 2.50 kohm, and two capacitors, C_1 = 2.10 muF and C_1 = 2.10 muF, and c_2 = 2.60 muF, connected to a battery with emf epsilon = 115 V. There are no charges on the capacitors before switch S Is closed. (a) Determine the charge on capacitor C_1 as a function of time (in ms), after the switch is closed.(Use the following as necessary: t,) q_1 = muC (b) Determine the charge on capacitor c_2 as a function of time (in ms), after the switch is closed.(use the following as necessary: t.) q_2 = muCExplanation / Answer
Here,
for the capacitors and resistors
Req = R1 || R2
Req = 1.5 * 2.5/(1.5 ( 2.5))
Req = 0.94 kOhm
Ceq = 2.5 + 2.1
Ceq = 4.6 *10^-6 F
T = Ceq * Req
T = 0.94 *10^3 * 4.6 *10^-6
T = 4.324 *10^-3 s
T = 4.324 ms
Now , the voltage across the capacitors is given as
V = E * (1 - e^(-t/T))
V = 115 * (1 - e^(-t/4.324))
a) charge across C1
charge across C1 = C1 * V
charge across C1 = 115 * (1 - e^(-t/4.324)) * 2.10
charge across C1 = 241.5 (1 - e^(-t/4.324)) uC
b)
charge across C2 = 115 * (1 - e^(-t/4.324)) * 2.60
charge across C2 = 299 * (1 - e^(-t/4.324)) uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.