A solenoid has 250turns and a radius of 1cm. It is at the equator, where the ear
ID: 1453298 • Letter: A
Question
A solenoid has 250turns and a radius of 1cm. It is at the equator, where the earth's magnetic field is 7 times 10^-5T directly horizontally north. Determine the magretic flux through the solenoid for the following three orientations of the solenoid axis. (1) Axis is directed vertically, phi_west. (2) Axis pointing north/south, phi_north and (3) Axis pointing east/west phi_east. Multiple-Choice Homework Problem 19.6 A square loop of wire with N turns is growing in a constant uniform magnetic field, B, as shown below. The length of one of the sides of the square. l(t) is increasing with time as the function l(t) = gammat^2. Calculate the cm f as a function of time. Select One of the Following: (a) |emf| = |NBgamma^2t^2/5| (b) |emf| = |4NBgammat^3| (c) |emf| = |2NBgamma^2t| (d) |emf| = |4NBgammat^3| (e) |emf| = |4vBgammat^2| (f) Toby Multiple-Choice Homework Problem 19.7 A simple generator is constructed by rotating a flat coil in a uniform magnetic field. Suppose we rotate a flat coil of radius 2.0cm and 400 turns in the earth's magnetic field 6 times per second so that the surface normal to the coil is parallel to the field once per revolution the earth's magnetic field is still about 4 times 10^-5 T. What is the maximum emf that would be measured across this generator. Select One of the following: (a) 1.8 times 10^-5V (b) 4.4 times 10^-4V (c) 2.3 times 10^-5V (d) 7.6 times 10^-4VExplanation / Answer
19.5)
in (1) and (3) ,the field lines are not intersecting the solenoid then
flux therough soleniod in (1) and (3) is zero W
coming (2)
Flux is phi = B*A*N = 7*10^-5*3.142*0.01^2*250 = 5.5*10^-6 Wb
So the correct option is e) Phi vert = 0 ,phi_north = 5.5*10^-6 Wb and phi_east = 0 Wb
-----------------------------------------------------------------------------------------------
19.6) emf e = d(phi)/dt
e = N*B*dA/dt = N*B*d(r^2*t^4)/dt = 4*N*B*r^2*t^3
so the answer is b) emf = 4NBr^2t^3
19.7) maximum emf e = d(phi)/dt = B*(dA/dt)*N = 4*10^-5*(3.142*0.02^2)*400*6*2*3.142 = 7.6*10^04 V
So the answer is 7.6*10^-4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.