The distance between the wire and the circular current loop is r = 2.2 cm . The
ID: 1453257 • Letter: T
Question
The distance between the wire and the circular current loop is r = 2.2 cm .
The distance between the wire and the circular current loop is r = 2.2 cm. (Figure 1) What is the magnitude of the torque on the circular current loop? Express your answer with the appropriate units. Part B What is the loop's stable equilibrium position? The dipole will be in equilibrium after rotating clockwise 180n The dipole will be in equilibrium after rotating clockwise 90r'. The dipole will be in equilibrium after rotating clockwise 135degree The dipole will be in equilibrium after rotating clockwise 45.Explanation / Answer
a)
here
Iw = 2A
I = 0.2 A
R = 1 * 10^-3 m
r = 0.022 m
first
u = I * A = I * pie * R^2
u = 0.2 * pie * ( 1 * 10^-3)^2 = 6.28 * 10^-7 Am^2
and then
B = u0 * Iw / (2*pie * r)
B = 4 * pie * 10^-7 * 2 / ( 2 * pie * 0.022)
B = 1.81 * 10^-5 T
so the torque is
T = u * B
T = 6.28 * 10^-7 * 1.81 * 10^-5
T = 1.136 * 10^-11 Nm
b)
T = u * B * sin(theta)
for equilibrium orientation the theta will be 0 or 180 deg
so the correct option is 1
the dipole will be in equilibrium after rotating clockwise 180deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.