A very long, straight solenoid with a cross-sectional area of 2.24 cm2 is wound
ID: 1453141 • Letter: A
Question
A very long, straight solenoid with a cross-sectional area of 2.24 cm2 is wound with 90.7 turns of wire per centimeter. Starting at t = 0, the current in the solenoid is increasing according to i(t)= ( 0.164 A/s2 )t2. A secondary winding of 5 turns encircles the solenoid at its center, such that the secondary winding has the same cross-sectional area as the solenoid.
What is the magnitude of the emf induced in the secondary winding at the instant that the current in the solenoid is 3.2 A ?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
at I = 3.2
3.2 = 0.164*t^2
t = 4.42 s
B = uo*n*I
n = number of turns /m = 90.7*100 = 9070 turns/m
I = 0.164t^2
for secondary coil
number of turns N2 = 5
A2 = A1 = 2.24*10^-4 m^2
flux = N2*B*A2 = N2*uo*n*I*A2
emf = rate of flux
e = N2*uo*n*A2*(dI/dt)
e = 5*4*pi*10^-7*9070*2.24*10^-4*0.164*2t
e = 5*4*pi*10^-7*9070*2.24*10^-4*0.164*2*4.42
e = 1.85*10^-5 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.