A ray of light comes to the interface that is part of a sphere of radius=15.0cm.
ID: 1453053 • Letter: A
Question
A ray of light comes to the interface that is part of a sphere of radius=15.0cm. The media are air on the convex, incident side and glass of index of refraction n=1.50 on the other side. What is the focal length if the interface is treated as a lens? A ray of light comes to the interface that is part of a sphere of radius=15.0cm. The media are air on the convex, incident side and glass of index of refraction n=1.50 on the other side. What is the focal length if the interface is treated as a lens?Explanation / Answer
We know that,
Using the lens makers formula yields: 1/f = (n-1)( 1/R1 + 1/R2)
R1 = 15 cm and R2 = 15 cm, if biconvex lens
or, 1/f = (1.5-1)((1/15)+(1/15)) = 1/15
or, f = 15 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.