Light of wavelength 425 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that
ID: 1452973 • Letter: L
Question
Light of wavelength 425 nm (in vacuum) is incident on a diffraction grating that has a slit separation of 1.2 times 10^-5 m. The distance between the grating and the viewing screen is 0.19 m. A diffraction pattern is produced on the screen that consists of a central bright fringe and higher-order bright fringes (see the drawing). (a) Determine the distance y from the central bright fringe to the second-order bright fringe. (b) If the entire apparatus is submerged in water (n_water = 1.33), what is the distance y? (a) y = (b) y =Explanation / Answer
dsintheta = m*lambda
tan theta = y/L
theta is small so tan theta =sin theta
d*y/L = m*lambda
m = 2
y = 0.013458 m
part b )
now the entire apparatus is submerged in water
lambda' = lambda/n
y = m*lambda'*L/d
y = 0.01012 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.