Three long parallel wires are 3.5 cm from one another. (Looking along them, they
ID: 1452435 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.5 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is 7.75 A , but its direction in wire M is opposite to that in wires N and P (see the figure).
Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
Determine the direction of magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
Determine the direction of magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
Determine the direction of magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
cmExplanation / Answer
At M the mag of the other two wires is the same and
F/L =o*I1*I2/2L = (2x10^-7)(7.75)^2/0.035 = 3.432142857 x 10^-4 N
So F/L total = 2*3.432142857 x 10^-4*cos(30) = 5.944645807 x 10^-4N
Direction 90o
AT N Same magnitude as M = 5.944645807 x 10^-4 N
but direction is 300o
At P Magnitude is the same M = 5.944645807 x 10^-4 N
Direction 240o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.