14.) An RLC circuit consists of a 736 resistor, a 29 µF capacitor, and a 677 mH
ID: 1451021 • Letter: 1
Question
14.) An RLC circuit consists of a 736 resistor, a 29 µF capacitor, and a 677 mH inductor, connected in series with a 171 V, 45.7 Hz power supply. What is the phase angle between the current and the applied voltage? Answer between 180 and +180 . Answer in units of .
15.) In a series RLC AC circuit, the resistance is 27 , the inductance is 26 mH, and the capacitance is 21 µF. The maximum potential is 176 V, and the angular frequency is 100 rad/s. Calculate the maximum current in the circuit. Answer in units of A.
16.) A 0.524 H inductor is connected in series with a fluorescent lamp to limit the current drawn by the lamp. If the combination is connected to a 58.1 Hz, 92.3 V line, and if the voltage across the lamp is to be 33 V, what is the current in the circuit? (The lamp is a pure resistive load.) Answer in units of A.
Explanation / Answer
14
here
Xl = w * L = 2 * pie * 45.7 * 0.677 = 194.3 ohm
then the capcitive reactance
Xc = 1 / (w*c)
Xc = 1 / ( 2 * pie * 45.7 * 29 * 10^-6)
Xc = 120.09 ohm
then the phase angle is
= tan^-1( Xl - Xc) / R
= tan^-1( 194.3 - 120.09) / 736
= 5.758 deg
so the phase angle between the current and the applied voltage is 5.758 deg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.