Question 7 of 16 Map pling learning fessional baseball pitchers can deliver a pi
ID: 1450853 • Letter: Q
Question
Question 7 of 16 Map pling learning fessional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles er hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 43.58 m/s (97.50 mph). Assuming the ball has a mass 0.1430 kg and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? Number ball How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.) Number ball Previous 3 Give Up & View Solution Check Answer Next Exit 8 HintExplanation / Answer
speed v = 97,5 mph = 43.58 m/sec
mass m= 0.143 kg
kinetic energy K.E = 0.5 x m x v^2 = 0.5 x 0.143 x 43.58^2 = 135. 8 joules
b) conservation of energy
mgh = 135.3
height h = 135.8/1.4 = 97 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.