Two long, parallel wires carry currents of I_1 = 3.22 A and I_2 = 4.55 A In the
ID: 1450811 • Letter: T
Question
Two long, parallel wires carry currents of I_1 = 3.22 A and I_2 = 4.55 A In the direction indicated in the figure below. (Choose the line running from wire 1 to wire 2 as the positive x-axis and the line running upward from wire 1 as the positive y-axis.) (a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at a point midway between the wires (d = 20.0 cm). magnitude muT direction degree from the positive x-axis (b) Find the magnitude and direction of the magnetic field at point p, located d = 20.0 cm above the wire carrying the 4.55-A current. Magnitude muT direction degree to the left of the verticalExplanation / Answer
a) at a point midway between the two wires,
Bnet = B2 - B1
= mue*I2/(2*pi*d/2) - mue*I1/(2*pi*d/2)
= (mue/pi*d)*(I2 - I1)
= (4*pi*10^-7/(pi*0.2))*(4.55 - 3.22)
= 2.66*10^-6 T
direction : 270 or 90 degrees with poitive x axis
b) at point P
B1 = mue*I1/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*3.22/(2*pi*0.2)
= 3.22*10^-6 T
B1x = -3.22*10^-6 T
B1y = 0
B2 = mue*I2/(2*pi*d*sqrt(2))
= 4*pi*10^-7*3.22/(2*pi*0.2*sqrt(2))
= 2.28*10^-6 T
B2x = -B2*cos(45) = -1.61*10^-6 T
B2y = B2*sin(45) = 1.61*10^-6 T
Bx = B1x + B2x = -4.84*10^-6 T
By = B1y + B2y = 1.61*10^-6 T
Bnet = sqrt(Bx^2 + By^2)
= sqrt(4.84^2 + 1.61^2)*10^-6
= 5.1*10^-6 T
direction : theta = tan^-1(Bx/By)
= tan^-1(4.84/1.61)
= 71.6 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.