Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bicycle wheel of radius 26 cm is mounted at the middle of an axle 46 cm long.

ID: 1450788 • Letter: A

Question

A bicycle wheel of radius 26 cm is mounted at the middle of an axle 46 cm long. The tire and rim weigh 41 N. The wheel is spun at 15 rev/s, and the axle is then placed in a horizontal position with one end resting on a pivot. (a) What is the magnitude of the angular momentum due to the spinning of the wheel? (Treat the wheel as a hoop.) J·s (b) What is the angular speed of precession? rad/s (c) How long does it take for the axle to swing through 360° around the pivot? s (d) What is the magnitude of the angular momentum associated with the motion of the center of mass, that is, due to the precession? J·s In what direction is this angular momentum? up

Explanation / Answer

L = Iw = mR^2*w

m = 41/9.8

w = 15 rev/s = 15 * 2pi rad/s

r = 0.26 m

L = 26.65 J-s

part b )

wp = mg*D/L

L =26.65

D = 23 cm = 0.23 m

mg = 41

wp = 0.354 rad/s

part c )

T = 2pi/wp

T = 17.76 s

part d )

Lp = Icm*wp = MD^2*wp

Lp = 0.078 J-s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote