The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1449794 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.005 kg, and its velocity is +732 m/s. Her mass (including the gun) is 56 kg.
(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? in m/s
(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +732 m/s? in m/s
Explanation / Answer
Given,
m = 0.005 kg ; v = 732 m/s ; M = 56 kg
a)Let V be her recoil velocity.
From conservation of momentum:
Pi = Pf
0 + m v = M V
V = m v / M = 0.005 x 732 / 56 = 0.065 m/s
Hence V = 0.065 m/s (in opposite direction)
b) m = 5 x 10-4 = 0.0005 kg
V' = m v / M = 0.0005 x 732 / 56 = 0.0065 m/s
Hence V' = 0.0065 m/s (in opposite direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.