To practice Problem-Solving Strategy 8.1 Static equilibrium problems. When you l
ID: 1449565 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 8.1 Static equilibrium problems. When you lift an object by moving only your forearm, the main lifting muscle in your arm is the biceps Suppose the mass of a forearm is 1 50 kg. if the biceps is connected to the forearm a distance = 3.50 cm from the elbow, how much force F_biceps must the biceps exert to hold a 550 g ball at the end of the forearm at distance d_ball = 37 0 cm from the elbow, with the forearm parallel to the floor? How much force F_elbow must the elbow exert? (Figure 1) Determine the sign (+ or -) of the torque about the elbow caused by the biceps, T_forearm, the sign of the weight of the forearm, T_forearm, and the sign of the weight of the F_ball. Express your answers as using + and - separated by commas.Explanation / Answer
Sum the moments about the elbow:
0.55 * 9.8 * 0.37 + 1.5 * 9.8 * 0.185 = Fb * 0.035
Fb = 134.68 N
in vertical direction
(0.55 + 1.5) * 9.8 + Fe = Fb
Fe = 114.59 N
part F )
tb = 0.035 * 134.68 = +4.7138
tf = 0.185 * 1.5 * 9.8 = -2.7195
tball = 0.37 * 0.55 * 9.8 = 1.9943
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.