A two-stage rocket moves in space at a constant velocity of 5000 m/s. The two st
ID: 1449313 • Letter: A
Question
A two-stage rocket moves in space at a constant velocity of 5000 m/s. The two stages are then separated by a small explosive charge placed between them. Immediately after the explosion the velocity of the 1150-kg upper stage is 5780 m/s in the same direction as before the explosion. What is the velocity (magnitude and direction) of the 2500-kg lower stage after the explosion?
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.015 kg, and its velocity is +724 m/s. Her mass (including the gun) is 48 kg.
Explanation / Answer
1) M= m1+m2, m1 =1150 kg , m2 =2500 kg , v1 =5780 m/s, u =5000 m/s
from conservation of momentum
Mu = m1v1 +m2v2
(1150+2500)*5000 = (1150*5780) + (2500*v2)
v2 = 4641.2 m/s
2) (a) m1 =0.015 kg , m1+m2 = M =48 kg , u1 =724 m/s , u2 =0
from conservation of momentum
m1u1 +m2u2 = (m1+m2)v
(0.015*724) +0 = (48)v
v= 0.226 m/s
(b) m1 =5*10^-4 kg , u1 =724 m/s
From conservation of momentum
(5*10^-4*724) +0 = (48 - 0.015 +0.0005)v
v = 0.00754 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.