8. Calculate the total torque (magnitude and direction) for each of the followin
ID: 1449276 • Letter: 8
Question
8. Calculate the total torque (magnitude and direction) for each of the following cases shown below. You can assume the "bar" the masses are attached to is massless. The top point of the triangle represents the pivot point for the system. Be sure to include the magnitude and the direction.
(a) Here m = 5 g and d = 10 cm.
magnitude____________
direction [No direction, clockwise, or counter clockwise]
(b) Here m = 5 g and d = 10 cm.
magnitude_____________
direction [No direction, clockwise, or counter clockwise]
(c) Here m1 = m2 = 5 g and d1 = d2 = 10 cm.
magnitude_______________
direction [No direction, clockwise, or counter clockwise]
(d) Here m1 = m2 = 5 g and d1 = 10 cm and d2 = 0.9 m.
magnitude_______________
direciton [No direction, clockwise, or counter clockwise]
Explanation / Answer
Weknow that torque acting on a body si T = r X F = rF sin theta, r is lever arm or perpendicular distance from the point of application to the pivot point.
F is applied force ,theta is angle between force and lever arm
a) m = 5*10^-3 kg, d = 10 cm = 0.1 m
T = 0.1*(5*10^-3*9.8)sin 90
= 0.0049 Nm in clock wise direction
b)
m = 5*10^-3 kg, d = 10 cm = 0.1 m
T = 0.1*(5*10^-3*9.8)sin 90
= 0.0049 Nm in anti clock wise direction
c)
m1=m2 = 5g=5*0^-3 kg, d1=d2=10 c
T1 = 0.1*(5*10^-3*9.8)sin 90 =0.0049 Nm in anti clock wise direction, 0.0049 Nm in clock wise direction
total torque is = zero
d)
m1=m2 = 5g=5*0^-3 kg, d1=10 cm=0.1 m,d2 =0.9 m
T1 = m1*g * d1*sin90 = 5*10^-3*9.8*0.1*1= 0.0049 Nm
T2 = m2*g*d2*sin theta = 5*10^-3*9.8*0.9*1= - 0.0441 Nm
net torque = 0.0049 - 0.0441= -0.0392 N m clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.